Kampania informacyjno-edukacyjna BEZPIECZNA BUTLA – BEZPIECZNY DOM - Powiatowy Urząd Pracy w Strzyżowie

Kampania informacyjno-edukacyjna BEZPIECZNA BUTLA – BEZPIECZNY DOM

PŁACISZ – WYMAGAJ. TO TWOJE BEZPIECZEŃSTWO.

Butle zawierające gaz LPG są bezpieczne – o ile zostaną zachowane podstawowe zasady ich użytkowania, a butla pochodzi z legalnego źródła. Przyczyną większości pożarów lub eksplozji gazu nie jest sama butla, ale jej wadliwe podłączenie do kuchenki gazowej, grilla lub ogrzewacza.

O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ, KUPUJĄC BUTLĘ Z GAZEM

Upomnij się o PARAGON i zachowaj go wraz z folią termokurczliwą, którą zdejmiesz z zaworu butli. Mogą być potrzebne w razie reklamacji lub jakichkolwiek roszczeń wobec dostawcy. Zwróć uwagę na STAN TECHNICZNY: czy butla nie ma wgnieceń lub śladów korozji.

SPRAWDŹ, CZY BUTLA MA:
• tabliczkę znamionową (wybita lub przytwierdzona na stałe) oraz sprawdź czy na tabliczce lub w jej pobliżu na kołnierzu, uchwycie jest wybite ważne badanie techniczne butli,
• instrukcję bezpieczeństwa/obsługi (naklejka na kołnierzu lub korpusie butli),
• plombę (folia termokurczliwa na zaworze butli),
• tę samą nazwę firmy na naklejce i plombie oraz namalowaną na butli.

Nie kupuj butli, jeśli:
• była przerabiana lub ma dwie spoiny,
• jest w kolorze czerwonym lub żółtym,
• widoczne są na niej uszkodzenia,
• badanie techniczne butli jest nieważne – patrz tabliczka znamionowa

USZCZELKA ZAWORU znajdująca się na otworze zaworu przyłączeniowego jest kluczowym elementem bezpiecznego używania butli. Jej stan powinien sprawdzić zakład napełniający butle. Upewnij się przede wszystkim, czy uszczelka jest. Jeśli jest postrzępiona, kruszy się, ma głębokie wytłoczenie po poprzednim przyłączu, poproś o wymianę dostawcę gazu. Nie wkładaj samodzielnie drugiej, dodatkowej uszczelki, takie złącze nie będzie szczelne.

Wystający z reduktora trzpień powinien zostać wsunięty w otwór zaworu butli, dopiero później można dokręcić nakrętkę (2.). Pamiętaj o „odwrotnym gwincie” – nakrętkę dokręca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Ozna­czenia kierunku są zazwyczaj widoczne na nakrętce i obudowie reduktora. Dokręcając, przytrzymuj reduktor (3.) tak, by nie doszło do skręcenia węża.

Systematycznie sprawdzaj stan REDUKTORA, PRZEWODU oraz ZACISKÓW. Załamania na wężu (np. w wyniku dociśnięcia mebla­mi), nadpalenia, przetarcia, przebarwienia dyskwalifikują go, ko­nieczna jest wymiana. Na opaskach zaciskowych może się pojawić korozja – to również je dyskwalifikuje. Jeśli reduktor ma jakiekol­wiek uszkodzenia na obudowie, wymień go.

Bezpieczny okres użytkowania reduktora i przewodu elastycznego to ok. 5 lat (data produkcji znajduje się na obudowie reduktora). Po tym czasie lepiej go wymienić, nawet jeśli nie widać uszkodzeń. Sto­suj przewody elastyczne przeznaczone do propanu-butanu, infor­macje o przeznaczeniu są zazwyczaj umieszczone na przewodzie.

W sytuacji przypadkowego odkręcenia zaworu zaślepka jest w stanie powstrzymać wypływ gazu. Zakładaj ją na czas transportu lub odłącze­nia butli od kuchenki.

 

 TABLICZKA ZNAMIONOWA

Butla MUSI mieć tabliczkę znamionową wytłoczoną lub przymocowaną na stale. Na tabliczce lub w jej pobliżu na kołnierzu, uchwycie powinna być wybita informacja o ważności badania technicznego. Jeżeli od daty produkcji lub ostatniego badania butli upłynęło więcej niż 10 lat, butla nie powinna być używana i należy ją poddać kolejnemu badaniu.

CZUJNIK GAZU

CZUJNIK GAZU nie zastąpi sprawnego przyłącza, ale pomoże zachować bezpieczeństwo. Instalując czujnik, trzeba stosować się do wskazówek producenta. W instrukcji obsługi producent informuje, jaki jest przewidywany czas żywotności elementu wykrywającego gaz, np. 5 lat. Po tym czasie czujnik staje się BEZUŻYTECZNY.

 

 JEŚLI ULATNIA SIĘ GAZ

Jeśli poczujesz zapach gazu albo włączył się alarm detektora gazu:

  1. NIE PANIKUJ.
  2. NIE WŁĄCZAJ/WYŁĄCZAJ ŚWIATŁA.
  3. ZAMKNIJ ZAWÓR BUTLI.
  4. WYWIETRZ POMIESZCZENIE.

Do gazu dodawany jest nawaniacz o drażniącym zapachu, który człowiek wyczuwa dużo wcześniej, niż gaz osiągnie stężenie mogące spowodować wybuch. Również detektory gazu uruchamiają alarm przy stężeniu, które jeszcze nie grozi eksplozją – według deklaracji producentów np. przy 1/10 ilości gazu w powietrzu, które mogłoby doprowadzić do wybuchu. Nie masz czasu na panikę, ale MASZ CZAS NA RACJONALNE DZIAŁANIE i usunięcie zagrożenia.

Pierwszym odruchem po wejściu do ciemnego pomieszczenia, w którym wyczuwalny Jest gaz, jest zapalenie światła.

Powstrzymaj się przed tym: NAJMNIEJSZA ISKRĄ, która może powstać we włączniku światła, MOŻE SPOWODOWAĆ WYBUCH. Nie wyłączaj również światła – przeskok iskry w wyłączniku jest bardziej niebezpieczny niż już działająca lampa. Nie wyciągaj z gniazdka podłączonych urządzeń, nie podłączaj np. wentylatora, żeby przyspieszyć wietrzenie.

Tutaj również może powstać iskra powodująca eksplozję.

ZRÓB PRZECIĄG, otwórz szeroko okna i drzwi, zapewnij naturalny ruch powietrza. Przewietrz pomieszczenie, ale bez użycia np. wyciągu kuchennego lub innych urządzeń elektrycznych. Jeżeli pomimo zamknięcia zaworu butli gaz wciąż się ulatnia, WYNIEŚ BUTLĘ na wolne powietrze, z dala od źródeł ognia i urządzeń elektrycznych.

 

INSTRUKCJA OBSŁUGI BUTLI

Na butli powinna być zamieszczona instrukcja bezpieczeństwa/obsługi butli (naklejka na korpusie lub kołnierzu). Stosuj się do niej, by uniknąć niebezpieczeństwa. Najistotniejsze informacje:

PRZECHOWYWANIE: gaz LPG jest cięższy od powietrza, zbiera się w miejscach położonych najniżej (np. studzienkach, otworach kanalizacyjnych), dlatego butle powinny być przechowywane w pozycji stojącej, w wentylowanym pomieszczeniu, powyżej powierzchni ziemi (nie w piwnicy), z dala od źródeł ciepła (nie w kotłowni, hydroforni lub węźle cieplnym), otwartego ognia, urządzeń lub instalacji elektrycznych (które mogłyby być np. źródłem iskier), z dala od pojazdów silnikowych (nie w garażu).

Przechowywana na zewnątrz butla, ze względu na rozszerzal­ność cieplną gazu, powinna być umieszczona w miejscu osło­niętym od słońca. Należy ją chronić również przed opadami.

PODŁĄCZANIE: upewnij się, że zawory np. kuchenki, grilla, piecyka są zakręcone, a w okolicy nie ma żadnego źródła za­płonu (ogień, papieros, urządzenie elektryczne). Zamknij do­kładnie zawór starej butli. Odkręć reduktor. Zaślepkę z butli, która będzie podłączana, nakręć na zawór starej butli. Sprawdź stan uszczelki nowej butli. Podłącz reduktor do pełnej butli. PAMIĘTAJ: nakrętkę reduktora dokręca się przeciwnie do ru­chu wskazówek zegara.

SPRAWDZANIE SZCZELNOŚCI: po przykręceniu redukto­ra otwórz zawór butli. Używając piany z wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń, sprawdź szczelność połączenia butli z reduktorem i zaworu butli. Pęcherzyki gazu oznaczają brak szczelności. W przypadku nieszczelności połączenia: zakręć zawór, odłącz butlę od kuchenki i wynieś ją na zewnątrz. Jeśli nieszczelny jest zawór butli, zwróć ją natychmiast dostawcy.

 Nigdy nie sprawdzaj szczelności przyłącza przy użyciu zapałek lub zapalniczki!

Nazwa firmy na instrukcji obsługi i plombie na zaworze (gwa­rantującej, że butla jest pełna) powinna być zgodna z nazwą firmy namalowaną na butli. Na naklejce znajdują się również: podstawowe informacje o gazie, firmie, która napełniła butlę i telefon kontaktowy.

Warto zakręcić zawór butli zawsze, gdy jest nieużywana (np. na noc) lub podczas dłuższej nieobecności (np. wyjazd na wakacje).

Więcej informacji do pobrania na dołączonej ulotce. 

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu


23.06.2025

Projekt pn. "Centrum nowych kwalifikacji"

Szanowni Państwo, w imieniu Centrum Szkoleń i Innowacji Sp. z o.o. pragniemy zaprosić Państwa do współpracy przy realizacji projektu pn. „Centrum nowych kwalifikacji!” (nr FEPK.07.08-IP.01-0020/24), realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021–2027, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu...

05.06.2025

Projekt dla osób długotrwale bezrobotnych

Firma MD Office realizuje projekt:   Dla kogo: - osoby 18-55 lat - zamieszkujące woj. podkarpackie - zarejestrowane w UP, najlepiej powyżej 12 mies.   Co oferujemy: - wsparcie doradcy zawodowego i psychologa - Indywidualne porady prawne - spotkania z pośrednikiem pracy - szkolenie zawodowe średnio 96h...

03.06.2025

Projekt "Buduj KARIERĘ-program integracji społecznej i zawodowej dla Podkarpacia"

NEXORIS Sp. z o.o., informuje, iż realizuje projekt pt. „Buduj KARIERĘ-program integracji społecznej i zawodowej dla Podkarpacia”     Projekt „BUDUJ KARIERĘ – program integracji społecznej i zawodowej dla Podkarpacia” realizowany jest przez NEXORIS Sp. z o. o. w partnerstwie z...

03.06.2025

Projekt "ODWAŻ SIĘ BYĆ AKTYWNYM!"

Stowarzyszenie Trampolina Kariery, informuje, iż realizuje projekt pt. „ODWAŻ SIĘ BYĆ AKTYWNYM!”    Projekt „ODWAŻ SIĘ BYĆ AKTYWNYM!” realizowany jest przez Stowarzyszenie Trampolina Kariery w partnerstwie z SENSORI  Iwona Jacek nr projektu FEPK.07.15-IP.01-0058/23 i jest współfinansowany...

03.06.2025

Projekt "STOP wykluczeniu! – kompleksowy program aktywnej integracji dla osób z niepełnosprawnościami"

Stowarzyszenie Trampolina Kariery, informuje, iż realizuje projekt pt. „STOP wykluczeniu! – kompleksowy program aktywnej integracji dla osób z niepełnosprawnościami”    Projekt „STOP wykluczeniu! – kompleksowy program aktywnej integracji dla osób z niepełnosprawnościami”  realizowany...

26.02.2025

Projekt "Odważ się być aktywnym"

Stowarzyszenie Trampolina Kariery, informuje, iż realizuje projekt pt. „ODWAŻ SIĘ BYĆ AKTYWNYM!”

13.09.2024

Projekt pt.: „Nowe kwalifikacje - lepsze jutro. Zindywidualizowany program wsparcia osób pracujących z terenu województwa podkarpackiego”

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego „NIL" zaprasza do udziału w projekcie pt.: „Nowe kwalifikacje – lepsze jutro. Zindywidualizowany program wsparcia osób pracujących z terenu województwa podkarpackiego"   Numer Projektu: FEPK.07.04-IP.01-0039/23 Projekt realizowany w ramach Europejskiego...

25.03.2024

Projekt partnerski „Aktywizacja zawodowa osób młodych bezrobotnych w wieku 18-29 lat, wsparcie rozwoju przedsiębiorczości"

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w partnerstwie z Powiatowymi Urzędami Pracy województwa podkarpackiego realizuje projekt pn. „Aktywizacja zawodowa osób młodych bezrobotnych w wieku 18-29 lat, wsparcie rozwoju przedsiębiorczości", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata...

29.01.2024

Projekt „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu strzyżowskiego (II)"

Powiatowy Urząd Pracy w Strzyżowie informuje o przystąpieniu do realizacji projektu niekonkurencyjnego pn.: „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu strzyżowskiego (II)" realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021–2027", Działanie 7.1 – Aktywizacja...

5,0%Stopa bezrobocia w Polsce  

Stan na koniec maja 2025 r.

wykres statystyki

  • 1.721,90 zł Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych
  • 2.066,30 zł Stypendium dla bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia
  • 861,00 zł Dodatek aktywizacyjny
  • do 48 969,72 zł Środki dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej
Artykuły prawne

Zobacz akty prawne dotyczące bezrobocia i promocji zatrudnienia

Zobacz

Powiatowy Urząd Pracy

w Strzyżowie

ul. Daszyńskiego 2
38-100 Strzyżów

 tel.( 17) 276-10-74,  tel/fax. ( 17 ) 276-30-79

e-mail: rzst@praca.gov.pl ; sekretariat@strzyzow.praca.gov.pl

 Zapraszamy także na nasz profil na facebooku!

NIP: 819-125-85-05

Godziny otwarcia Urzędu:
poniedziałek - piątek od godz. 7:30 do godz. 15:30
(rejestracja osób bezrobotnych od godz. 7:40 do godz 14:00)


Numery rachunku bankowego Powiatowego Urzędu Pracy w Strzyżowie:
Fundusz Pracy - numer rachunku - Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
81 1020 4391 0000 6202 0232 4069

Pracodawcy wpłacający za oświadczenia i zezwolenia dotyczące zatrudnienia cudzoziemców - numer rachunku - Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
85 1020 4391 0000 6502 0232 4044


logo ukazujące aparat telefonicznyInformujemy, że w związku z zainstalowaniem dwóch nowych numerów telefonicznych centrali zmianie uległy bezpośrednie numery telefonów do niektórych pracowników - doradców klienta.
Wykaz numerów do doradców klienta
Wykaz numerów telefonów na poszczególne stanowiska w Urzędzie

 

Adres elektronicznej skrytki podawczej ePUAP Urzędu: 

/PUPSTRZYZOW/SkrytkaESP

 
Adres skrzynki eDoręczeń:
AE:PL-47979-84763-JGBVA-17