FAQ - Powiatowy Urząd Pracy w Strzyżowie
FAQ
Ponadto omawiane statusy różnią się prawami i obowiązkami. O prawach i obowiązkach osoby bezrobotnej dowiesz się tutaj/ o prawach poszukującego pracy dowiesz się tutaj.
Porada indywidualna polega na bezpośrednim telefonicznym lub z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych kontakcie doradcy zawodowego z osobą zgłaszającą potrzebę pomocy w celu rozwiązania jej problemu zawodowego. Porady prowadzone są w formie rozmowy doradczej, w ramach której pracownik UP określa, wspólnie z osobą korzystającą z porady, jej problem zawodowy i sposoby jej rozwiązania, a także przygotowuje do lepszego radzenia sobie z poszukiwaniem i podejmowaniem pracy.
- 6 miesięcy, pod warunkiem, że pracodawca będzie nadal zatrudniał skierowanego bezrobotnego po okresie refundacji przez co najmniej 3 miesiące na własnych środkach;
- 12 miesięcy, pod warunkiem, że pracodawca będzie nadal zatrudniał skierowanego bezrobotnego po okresie refundacji przez co najmniej 6 miesięcy na własnych środkach;
- 24 miesiące, dla bezrobotnego powyżej 50 roku życia, pod warunkiem, że pracodawca będzie nadal zatrudniał skierowanego bezrobotnego po okresie refundacji przez co najmniej 6 miesięcy na własnych środkach.
- na okres do 6 miesięcy przy refundacji wynagrodzenia za każdy miesiąc, oraz dla bezrobotnych będących dłużnikami alimentacyjnymi.
- na okres do 12 miesięcy, jeżeli refundacja obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc zatrudnienia.
Przyuczenie do pracy dorosłych trwa od 3 do 6 miesięcy.
Praktyczna nauka zawodu dorosłych trwa od 6 do 12 miesięcy.
Czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
- do 5 lat stażu pracy – 80% kwoty zasiłku,
- powyżej 5 lat do 20 lat stażu pracy – 100% kwoty zasiłku.
- powyżej 20 lat stażu pracy – 120% kwoty zasiłku.
Poradę indywidualną można uzyskać również na odległość, wówczas osoba zgłaszająca kontaktuje się z doradcą zawodowym za pomocą telefonu lub przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych.
Po uzyskaniu statusu osoby poszukującej pracy w Polsce bezrobotny, w celu zachowania prawa do transferu powinien złożyć posiadany dokument U2 w instytucji państwa poszukiwania pracy, czyli właściwym ze względu na miejsce pobytu wojewódzkim urzędzie pracy lub w powiatowym urzędzie pracy, który przekaże go do właściwego wojewódzkiego urzędu pracy. W sytuacji, gdy dany bezrobotny nie przedstawi dokumentu U2, instytucja polska ma obowiązek wystąpić o ten dokument do instytucji właściwej w Irlandii.
Wojewódzki urząd pracy powinien niezwłocznie poinformować irlandzką instytucję właściwą o dacie rejestracji bezrobotnego oraz o jego nowym adresie. Po otrzymaniu tych informacji irlandzka instytucja właściwa powinna rozpocząć wypłatę transferowanego zasiłku dla bezrobotnych. Zasiłek ten będzie wypłacany bezpośrednio przez irlandzką instytucję właściwą a nie przez instytucję w państwie poszukiwania pracy. Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany w tej samej kwocie, w jakiej instytucja właściwa wypłacała go przed wyjazdem do Polski.
—
25 pozycji na stronie